Deprecated: strtotime(): Passing null to parameter #1 ($datetime) of type string is deprecated in /home/mmsustag/public_html/wp-content/themes/mmsu/template_parts/full-article.php on line 30
Deprecated: str_replace(): Passing null to parameter #3 ($subject) of type array|string is deprecated in /home/mmsustag/public_html/wp-content/themes/mmsu/template_parts/full-article.php on line 32
Deprecated: strtotime(): Passing null to parameter #1 ($datetime) of type string is deprecated in /home/mmsustag/public_html/wp-content/themes/mmsu/template_parts/full-article.php on line 34
Deprecated: str_replace(): Passing null to parameter #3 ($subject) of type array|string is deprecated in /home/mmsustag/public_html/wp-content/themes/mmsu/template_parts/full-article.php on line 36
Likovna nagrada Ivo Kalina za 2015. i 2016. godinu: Alen Floričić
Likovna nagrada Ivo Kalina za 2015. i 2016. godinu: Alen Floričić za izložbu “Retrospektiva_Video 1998>2015”.
U sklopu svečanog otvorenja Muzeja moderne i suvremene umjetnosti, u novom prostoru bivšeg industrijskog kompleksa Rikard Benčić održana je dodjela likovne nagrade Ivo Kalina koju je za 2015. i 2016. godinu osvojio Alen Floričić za izložbu “Retrospektiva_Video 1998>2015”.
Izložba pod nazivom “Retrospektiva_Video 1998>2015” održana je u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u razdoblju od 31. listopada do 22. studenoga 2015. godine, a kustosica izložbe bila je Sabina Salamon. Stručno povjerenstvo je obrazložilo je prijedlog i navelo da je samostalna retrospektivna izložba Alena Floričića pružila temeljit pogled u videografiju probranih radova nastalih u razdoblju od 1998. do 2015. godine, čime je obuhvaćen gotovo dvadesetogodišnji stvaralački period autora. Iako je odabir za izlaganje sužen na izbor od trinaest ključnih radova, ona pruža jasan uvid u prezentirane video radove, obogaćena je dodatnim doživljajnim elementima poput zvuka i prostora te daje prikaz zaokreta i utvrđuje konstante u Floričićevu umjetničkom djelovanju. Izložba na kvalitetan i sveobuhvatan način aktualizira umjetnički opus autora koji stvara isključivo u mediju videa i koji predstavlja vrh hrvatske suvremene video produkcije.
Izložba se doživljava kao jedinstveni prostorni ambijent u kojemu su radovi popraćeni specifičnom zvučnom kulisom te grupirani na način da se slijedi nit tematske srodnosti. Glavna tematska poglavlja koja se mogu pratiti kroz autorovo cjelokupno djelovanje, kao što je repeticija kao prijetnja i uzrok nelagode, motiv dvostrukog u raznim oblicima od ljubavnog para do dvojnika, porozni subjekt (raspuknuto sebstvo) te disfunkcionalnost komunikacije iščitavaju se i u postavu izložbe Retrospektiva_Video 1998>2015. Karakteristična su preskakanja s višekanalnosti na jednokanalnost, odnosno prijelazi s video instalacije u ambijent. Ti su elementi konstitutivni za promišljanje prezentacije samog medija videa u relaciji s doživljajem u fizičkom prostoru. Višekanalni radovi prikazani su na monitorima, jednokanalni kao video projekcije u prostoru, a ostvareno je i uspješno zvukovno uravnoteženje, uz zadržavanje autorove karakteristične dinamike niskih i povišenih frekvencija i raspoloženja.
„Autentičan jezik jednostavne forme one shot (i long take) videa, svedenog na prikaz samog autora, uz mnoge je promjene tijekom vremenskog perioda od petnaest godina ostao jedinom formalnom konstantom. U kratkoj formi, najčešće od nekoliko minuta, video na gledatelja ostavlja dojam nečeg duboko osobnog, iako je jasno da razloge ne treba tražiti u govoru u prvom licu, nego u manjku govorne artikulacije i posvećenosti nelogičnim radnjama koje bez našeg pristanka zaokupe gledateljevu podsvijest. Floričićevi nas radovi odvode u skrovišta tjeskobe, straha i psihoze. Služeći se od samih početaka postprodukcijskim postupcima multiplikacije, repeticije i ubrzanja, autor bilježi prijelomnicu: oko polovice dvijetisućitih radove u potpunosti lišava realnog prostora, a lik(ove) smješta u asptraktni ne-prostor. Takvu prostornu redukciju možemo smatrati stavom kojeg zauzima spram poimanja ljudskog – oduzimajući tijelu osobitost humanog, dajući mu mehaničku preciznost ponavljanja, i dalje uspješno drži kurs prema otoku smisla – shvaćanju apsurda kao početka razumijevanja postojanja.“ (iz kataloškog teksta S. Salamon)
Likovna nagrada Ivo Kalina dodjeljuje se za najbolju likovnu izložbu na području suvremene umjetnosti održanu tijekom prethodne dvije godine u galerijskim i javnim prostorima na području grada Rijeke. Nagrada se dodjeljuje za najbolju samostalnu izložbu ili autorsku koncepciju izložbe, a sastoji se od posebnog pisanog priznanja i novčane nagrade.
Na Javni poziv za dostavu prijedloga za dodjelu nagrade Ivo Kalina pristigla su 3 prijedloga, a dobitnike nagrade izabralo je Stručno povjerenstvo kojeg su činili Daina Glavočić (predstavnica Društva povjesničara umjetnosti Istre, Rijeke i Hrvatskog Primorja Rijeka), Vilma Bartolić, (predstavnica Muzeja moderne i suvremene umjetnosti), Dražen Filipović (predstavnik Hrvatskog društva likovnih umjetnika Rijeka), red. prof. art. Josip Butković (predstavnik Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci) i Plamena Šarlija (predstavnica Grada Rijeke).